LSE teacher
Iryna Vozna
Перешкодою для аудіювання є все, що заважає вам розпізнавати, розуміти й точно тлумачити вербальне повідомлення, яке ви отримуєте.
Ми обговоримо чотири причини слухового бар’єру на шляху ефективного аудіювання ⬇️
АЛЕ спершу зазначимо, що окрім них існує ще одна, і вона не залежить від зовнішніх обставин - це тип сприймання інформації людиною. Є основні шляхи пізнання світу - очі, вуха, дотики та рухи. Якщо людина обробляє всю інформацію, яку отримує, через вуха, то його типовий метод пізнання - слухати та обговорювати. Якщо це не так, то потрібно більше приділяти уваги аудіюванню 🙃
Не засмучуйтеся, це потрібно сприймати як "дано".
Розглянемо зовнішні причини слухового барʼєра.
Ритм, інтонація, артикуляція, фонетичний склад в англійській відрізняються від української, що абсолютно природно викликає труднощі. Але лише на початку 😉
Англійська мова має чимало діалектів та акцентів, які можуть змінювати навіть знайомі слова до невпізнання. А ще не будемо забувати про дефекти мовлення різних людей, вроджені чи набуті. Хтось шепелявить, хтось заїкається, хтось гаркавить. Гарна новина в тому, що долати на слух відхилення від вимови свого співбесідника можна завдяки постійній практиці аудіювання з носіями.
Розмовна мова наповнена скороченнями, сленгом, банальними упущеннями звуків і навіть цілих слів (привіт, американська англійська!). Звісно, вона відрізняється від написаної, тому й важка на слух.
Навіть при гідному знанні граматики, обмежений запас слів заважає сприйняттю і, що важливіше, розумінню речень у природному контексті.
Плинна динамічна мова, наповнена сленгом та розмовними зворотами, може загнати у глухий кут початківців. Тут все теж виправляється практикою та набуттям просунутого мовного рівня.
Для початку розберемося, навіщо покращувати сприйняття англійської на слух. Особливо тим, у кого інші навички розвинуті високо.
Розуміння на слух - це здатність розрізняти та інтерпретувати усну мову в різних ситуаціях та контекстах. На жаль чи на щастя без цієї здатності неможливо якісно інтегруватися в англомовне середовище. Тож, якщо на вашій меті стоїть навчання, працевлаштування або життя в англомовній країні, розвинути навичку аудіювання - топова необхідність.
Недарма аудіювання разом з говорінням виносяться в окрему частину на міжнародних іспитах 😉 🙌
Ключова порада від нас - вивчати мову в англомовному середовищі. Сприйняття англійської на слух в колі носіїв блискавично прискорює результат. Аудіювання в розмовних клубах - ми про це! Адже англомовне середовище можна створити штучно, і speaking club стає ідеальним інструментом. Тому ми завжди невпинно промотуємо наші розмовні онлайн-клуби з носіями з різних куточків англомовного світу 😈 Це жива американська та/або британська (з акцентами 👌) англійська у вас вдома!
Тепер до точкових практичних порад у навчанні:
Починайте з відео- та аудіоматеріалів, де є текстова підтримка. Це можуть бути подкасти або навчальні серії, які мають у супроводі скрипти.
Зайняті хатніми справами? Чудово, вмикайте англійські записи на фоні - пісні, улюблені канали YouTube, аудіокниги тощо. Намагайтеся звикати до різних інтонацій, акцентів, дефектів вимови й темпів мовлення.
Прослуховування одного аудіозапису кілька разів — ефективний метод покращити сприйняття деталей. Прокручуючи складні діалоги по декілька разів, можна поступово зрозуміти їх. Для практики повторного прослуховування можна скласти алгоритм дій, наприклад:
Таааак! Тільки різноманіття діалектів та просторіч може привести ваше аудіювання до рівня профі. Не одразу, звісно 😎
Знання англійської мови не обмежується стандартним акцентом, часто відомим як BBC English або Received Pronunciation (RP). В самій Великій Британії він, хоч й асоціюється з високоосвіченою англійською елітою, проте не поширений серед простих людей.
Жива англійська багата на різноманітні акценти, кожен із яких має свої фонетичні та лексичні особливості. Регулярне сприйняття їх на слух допоможе розвинути навичку аудіювання. Ба більше, просунутися у соціально-культурному аспекті - акценти різних регіонів стають не тільки корисною мовною практикою, а й важливим культурним досвідом.
Щоб ефективно розвивати навичку аудіювання, важливо підходити до цього процесу систематично та інтерактивно.
Система дій потрібна для дисципліни, регулярності та відповідальності у практиках.
Інтерактивна складова необхідна для підтримки живого інтересу до занять.
Не принципово важливо, головне - щоб вас запалювала тема чи спікер. Ключова ваша задача тут - різноманіття. Мозок - гіперактивний орган, йому потрібно весь час перемикатися на щось інше. Тож краще, якщо ви будете перемикати його на речі, які потрібні ВАМ. Міняйте теми, структуру текстів, формати опрацювання їх. Щодо матеріалів - в хід має йти все, що під рукою - від подкастів, кулінарних шоу та інтервʼю до банального радіо під час подорожі.
Активно - це найголовніше. Виділіть щонайменше 15 хвилин щодня на повне занурення в аудіоконтент, уникаючи будь-яких відволікань.
Почніть із прослуховування 1-2-хвилинних фрагментів аудіо чи відео. Будьте максимально уважними до змісту, концентруючись на деталях — вимові, акцентах, інтонаціях. Згодом переходьте до довших записів.
Як ми говорили вище, важливо повторно прослуховувати контент. Оберіть один запис і слухайте його щодня протягом тижня. Це дозволить глибше зрозуміти текст, звернути увагу на дрібниці, які спершу могли залишитися непоміченими.
Результати залежать від інтенсивності практик, вашого мовного рівня та індивідуальних здібностей засвоєння нового. Втім, в середньому прояв позитивних результатів може відбуватися так:
Розуміння англійської на слух — це не магія, а наполеглива робота. Важливо слухати регулярно (так, ми набридли з цим, але це єдиний дієвий спосіб!). Обирайте матеріали відповідно до свого рівня та занурюйтеся, відклавши в сторону соцмережі та месенджери (звісно, якщо вони не слугують матеріалами!)
Не забувайте, що головне — це насолода від процесу навчання! Почніть вже сьогодні, і ви здивуєтеся, що аудіювання та англійська в цілому - це смачно!
261
2
5 фільмів до Різдва: створюємо святковий настрій, тренуємо англійську!
Контент-менеджер LSE
Дарина Коновалова
10 December 2024
286
0
Батьківський вибір: як навчати дитину англійської - у групі чи індивідуально
Викладач LSE
Наталя Савченко
19 November 2024
464
1
C2 або Proficiency: як досягти вільного володіння англійською мовою
Викладач LSE
Юлія Кулина
30 October 2024
1006
2
Як використовувати соціальні мережі для практики англійської мови
LSE teacher
Iryna Vozna
30 September 2024
Ми використовуємо cookie-файли для надання вам найбільш актуальної інформації.
Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтесь на використання cookie-файлів.